Да успеем всички заедно
Община Свищов в партньорство със СУ "Цветан Радославов", ОУ „Филип Сакелариевич“ гр. Свищов и сдружение „Нова възможност“ гр. Плевен изпълнява проект "Да успеем всички заедно" по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г., процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05M2OP001-3.002 “Образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила“, Приоритетна ос “Образователна среда за активно социално приобщаване.
Настоящият проект е резултат от желанието на Община Свищов да предостави благоприятна образователна среда на всеки подрастващ и да създаде подходящи условия за интеграция на всеки ученик.
Проектът "Да успеем всички заедно" е насочен към интеграция и подобряване на уменията и образователни резултати на децата от СУ "Цветан Радославов" и ОУ " Филип Сакелариевич" - Свищов.
Предвидените дейности по проекта целят да помогнат на учениците да се изградят като пълноценни граждани и да постигнат успешна професионална, социална и личностна реализация.
Тази цел ще бъде постигната чрез вариативност от допълнителни учебни и клубни дейности, учебни пътувания, работа с родители и допълване на образователни и интеграционни стратегии на ниво училище и община, извънкласни и извънучилищни дейности, създаване на форми на компенсиране на пропуските при усвояване на учебния материал; предлагане на разнообразни дейности за взаимно опознаване на учениците от различните етноси и възпитаването им в дух на толерантност; иницииране на дейности, свързани с преодоляване на негативните обществени нагласи, основани на етнически произход; дейности за опазване и съхраняване на местните обичаи и традиции на етносите;
За ОУ „Филип Сакелариевич“ клубовете, в които ще бъдат ангажирани децата са:
1. Клуб "Приказен свят - чета и разбирам" за 15 деца;
2. Клуб "Здравословен живот" за 10 ученика;
3. Клуб "Млад еколог и географ" за 17 ученика;
4. Клуб "Питанки" за 16 ученика;
5. Клуб "Екология и химия в едно" за 12 ученика;
6. Клуб "Аз познавам българската история", в който ще бъдат включени 10 ученика;
7. Клуб "Под дъгата", в които ще бъдат обхванати 15 деца;
8. Клуб „Празничен калейдоскоп“ за 16 участника;
9. Клуб „Танци“ за 10 деца;
10. Участие в "Училище за толерантност, изнесено сред природата" – всички деца.
Част от дейностите са насочени и към работа с родители. Активната им позиция и съдействие ще допринесе за активизиране на гражданската позиция и родителска ангажираност в процеса на обучение и възпитание на децата им. Затова част от дейностите са насочени и към работа с родителите. Предвиждат се мотивационни и изграждащи обучения с цел сплотяване и подобряване комуникацията между деца и родители, като обученията ще имат неформален характер и ще се използват ролеви игри.
Проектът ще се изпълняват в рамките на 24 месеца, считано от 23 януари 2017 г.